Rury stalowe
Rura stalowa to jeden z podstawowych modułów i jest zaliczana do grupy tzw. wyrobów długich (wg klasyfikacji EN 10079). Charakteryzuje się ona pustym w środku przekrojem poprzecznym, który może być m.in. stały, kołowy. Rury stalowe są otwarte z dwóch stron o długości stosunkowo dużej w odniesieniu do wymiaru poprzecznego. Ze względu na technikę produkcji wyróżniamy rury stalowe bez szwu i rury stalowe ze szwem.
Wykorzystanie stali do produkcji powoduje, że rury są bardzo wytrzymałe i szczelne, nie przenikają przez nie gazy z zewnątrz oraz są odporne na korozję i oddziaływanie promieni UV. Z tych powodów instalacje stalowe doskonale sprawdzają się w miejscach narażonych na działania mechaniczne.
Rury stalowe – rodzaje
Ze względu na szczegółowe parametry i zastosowanie istnieje wiele klasyfikacji, które kategoryzują rury stalowe. Do najważniejszych zaliczamy:
- rodzaj przeznaczenia,
- kształt przekroju poprzecznego,
- gatunek stali wybrany do produkcji,
- rodzaj wykonania końca rur,
- dokładność wytworzenia,
- sposób produkcji,
- jakość powierzchni i rodzaj powłoki ochronnej.
Do najczęściej stosowanych rur należą:
- rury nierdzewne,
- rury kapilarne,
- rury kwasoodporne,
- rury konstrukcyjne,
- rury do ulepszania cieplnego
- rury żaroodporne,
- rury kotłowe,
- rury instalacyjne.
Dla przykładu można wskazać, że rury konstrukcyjne są często wykorzystywane jako słupki ogrodzeniowe, a w budownictwie przemysłowym przy ich użyciu powstają konstrukcje stalowe, podpory i odboje w halach. Wyrób ten jest stopniowany ze względu na średnicę zewnętrzną i grubość ścianek. Warto wspomnieć, że rury konstrukcyjne mają również atrakcyjną cenę w porównaniu z rurami instalacyjnymi.
Rury stalowe - wymiary
Średnica zewnętrzna oraz wewnętrzna i grubość ścianek rury to podstawowe parametry, które wpływają na ich rozmiar. W Wielkiej Brytanii rynek rur przewodowych został uporządkowany, dzięki wprowadzeniu calowego gwintu rurowego – gwintu Whitwortha z kątem zarysu 550.
Rury określane według zasad brytyjskich znalazły zastosowanie w Europie. W Polsce dla rur przystosowanych do gwintowania przyjęto ciąg średnic wynikający z gwintu Whitwortha. Grubość ścianek rur w tym ciągu jest odpowiednio duża dla nacięcia gwintu.
Średnica rur stalowych jest najczęściej podawana w calach:
- oznaczenie: "
- przelicznik : 1 cal = 25, 4 mm,
- przykład, rura o średnicy ¾" ma wymiar ok. 19 mm, co odpowiada średnicy nominalnej DN20).
Rury ze stali nierdzewnej – cechy i zastosowanie
Przepływ gazów i transport różnych cieczy na krótkie i dłuższe odległości powszechnie odbywa się przy wykorzystaniu rur stalowych. Wyrób sprawdza się również przy powstawaniu konstrukcji stalowych, ponieważ rury ze stali nierdzewnej charakteryzują się odpornością na wysokie ciśnienie, ścisk i skręcanie. Ponadto są zaliczane do produktów stalowych o silnych właściwościach wytrzymałościowych.
Rury stalowe są jednym z podstawowych wyrobów wykorzystywanym niemalże w każdej branży związanej z produkcją. Znajdują szerokie zastosowanie m.in. w lotnictwie, motoryzacji, energetyce, górnictwie, przemyśle stoczniowym, przemyśle chemicznym, czy petrochemicznym.
Napisz do nas!
nagrody stalesia




